Doelgroep: in eerste instantie docenten die een examenklas lesgeven, maar deze cursus staat uitdrukkelijk ook open voor andere belangstellenden.
Docent: Rogier van der Wal
Een beschrijving van het vak volgt.
Doelgroep: scholieren Latijn
Docent: Tugba Altin
Een beschrijving van het vak volgt.
Doelgroep: docenten
Docent: Gerard Boter
Een beschrijving van het vak volgt.
Doelgroep: de colleges zijn in eerste instantie bedoeld voor leerlingen die komend schooljaar eindexamen Grieks doen, maar ook (toekomstige) vijfde-klassers en andere belangstellenden zijn van harte welkom.
Docent: Arjan Nijk
Een beschrijving van het vak volgt.
Doelgroep: Dit leescollege is geschikt voor scholieren en studenten Grieks en Latijn.
Docent: Bas Clercx
Een beschrijving van het vak volgt.
Doelgroep: scholieren en studenten Grieks
Docent: David Cohen
Een beschrijving van het vak volgt.
Doelgroep: De cursus is in het bijzonder bedoeld voor leerlingen uit de 5e klas en eindexamenleerlingen.
Deze grammaticacursus kan alleen in combinatie met een scholierencursus worden gevolgd. Als je een grammaticacursus met een andere cursus combineert, zul je een deel daarvan missen.
Docent: Arjan Nijk
In dit scholierencollege staat de Oudgriekse grammatica centraal zoals we die in de beroemde teksten aantreffen. Daarnaast zal er ruimte zijn voor vragen en zullen we aan de hand van te vertalen zinnen en korte passages de grammatica meteen leren toepassen.
Het cursusmateriaal zal bij aanvang van het eerste college worden uitgedeeld; wel wordt verzocht een (bibliotheek)exemplaar van het Prisma Woordenboek Grieks-Nederlands van Charles Hupperts mee te nemen.
Doelgroep: scholieren
Docent: Tugba Altin
Deze grammaticacursus kan alleen in combinatie met een scholierencursus worden gevolgd. Als je een grammaticacursus met een andere cursus combineert, zul je een deel daarvan missen.
In deze cursus, die je zou kunnen zien als een ‘crash course’ Latijnse grammatica, worden de hoofdzaken van de Latijnse syntaxis op systematische wijze aan de orde gesteld. We zullen beginnen met een behandeling van het onderwerp ‘zinskern en valentie’, om vervolgens aandacht te besteden aan het gebruik van naamvallen binnen de zinskern, buiten de zinskern en op woordgroepniveau. Ook het Latijnse werkwoordsysteem met zijn categorieën tempus, modus en diathese zal besproken worden, met aandacht voor het gebruik van modi in hoofdzinnen en in bijzinnen.
Voorts zal er aandacht uitgaan naar het ontwikkelen van leesstrategieën. De cursus is in het bijzonder bedoeld voor leerlingen uit de vijfde klas en voor eindexamenkandidaten. Er zal zeker ook gelegenheid zijn om andere dan de genoemde grammaticale verschijnselen op afroep aan de orde te stellen; ‘Roep dus maar…'
Doelgroep: Deze cursus is voor iedereen toegankelijk.
Docent: Hanna Hoogenraad
Een beschrijving van dit vak volgt.
Doelgroep: Deze cursus is voor iedereen toegankelijk.
Docent: Claire Stocks
Een beschrijving van het vak volgt.
Doelgroep: Deze cursus is voor iedereen toegankelijk.
Docent: Christiaan Caspers
Hoe zal het einde van de wereld eruit zien: een klimaatramp, een meteorietinslag, een pandemie? Een nucleair incident of een zombie apocalypse? Wat bedoelen we eigenlijk met het ‘einde van de wereld’: het einde van de mensheid of het einde van al het leven op aarde? Of bedoelen we dat de planeet helemaal ophoudt te bestaan? Is de wereld al eens (of meermaals) eerder geëindigd? En als we weten dat het (weer) gaat gebeuren, kunnen we er dan wat aan doen? Iedereen heeft eigen (speculatieve) antwoorden op deze vragen.
In dit college kijken we hoe men in de Grieks-Romeinse Oudheid tegen het einde van de wereld aankeek. We onderscheiden twee tradities: (1) het idee dat de wereld cyclisch of recursief tot een einde komt, zoals dat door de Griekse natuurfilosofen werd gepostuleerd en schitterend vorm kreeg in Ovidius’ Metamorfosen, en (2) het idee van een definitief einde van de wereld, dat in de 3e/2e eeuw vChr. post vatte en onder meer in de ‘Openbaring van Johannes’ staat verwoord. Behalve fragmenten uit deze beroemde teksten lezen we ook obscure teksten als Nonnos’ Dionysiaka, de Sibillijnse orakels, de ‘apokalyps van Henoch’ en het ‘testament van Mozes’. Het college is bedoeld voor leerlingen, (beginnende) studenten, belangstellenden en docenten (dat laatste in het kader van de momenteel zo actuele ‘thematische pensa’). Enige leesvaardigheid in het Grieks én het Latijn wordt verondersteld.
Doelgroep: Dit college is voor iedereen toegankelijk.
Docent: Sanne van den Berg
Een beschrijving van het vak volgt.
Doelgroep: Deze cursus staat open voor alle geïnteresseerde deelnemers. Kennis van zowel Latijn als Grieks is vereist.
Docent: Berenice Verhelst
Weg met de rode pen van de docent die een vertaling afkeurend als “te vrij” bestempelt. In deze cursus zoeken we de vertaalvrijheden op die ons toelaten literair werk “als literatuur” te vertalen. We experimenteren samen met het vertalen van humor, literair spel en poëtische vormen. Kan een vertaling de hedendaagse lezer ook van dergelijke ongrijpbare en taalspecifieke aspecten van literatuur laten genieten? We stellen het ons tot doel, maar stellen het ook ten vraag.
Praktische vertaaloefeningen wisselen we in deze cursus af met meer beschouwende sessies, waarbij we bestaande vertalingen samen analyseren en ons de vraag stellen hoe onze ideale vertaling er dan wel uit kan, mag of moet zien. Iedere deelnemer wordt in deze cursus uitgedaagd om een korte persoonlijke vertaalopdracht uit te voeren met een creatieve inslag.
Doelgroep: dit college is geschikt voor studenten en gevorderden in Grieks en Latijn.
Docent: Ruben Poelstra
Tijdens de periode die wij kennen als de Renaissance worstelden christelijke dichters met een paradox: hoe konden zij heidense inspiratiebronnen, zoals de klassieke Muzen, verzoenen met hun christelijke omgeving? Hiervoor vonden zij verschillende oplossingen. De één schrijft onomwonden dat Apollo en zijn Muzen moeten oprotten, de ander laat Neptunus de voetzolen van Christus kussen wanneer hij over het water loopt.
Dit college onderzoekt aan de hand van voorbeelden uit verschillende Neolatijnse christelijke epen hoe dichters met deze spanning omgingen en hoe heidense invloeden werden verworpen of juist getransformeerd om binnen een christelijk wereldbeeld te passen - en welke culturele identiteit hieruit blijkt.
Doelgroep: dit college is geschikt voor studenten en gevorderden in Grieks en Latijn.
Docent: Emma Huig
De daden en avonturen van veel christelijke heiligen zijn beschreven in zogeheten heiligenlevens. Deze teksten beschrijven de complete levensloop van een heilige met speciale aandacht voor bijzondere daden en spirituele ontwikkeling.
In deze cursus lezen we passages uit een specifieke collectie Griekse heiligenlevens, namelijk van heiligen uit Zuid-Italië en Sicilië zoals Pankratios van Taormina, Leo van Catania en Neilos van Rossano. Deze groep teksten wordt gekenmerkt door een grote mate van literaire creativiteit, met bijvoorbeeld veel ‘fictionele’ elementen en intertekstualiteit met zowel de Bijbelse als klassieke tradities. Ze zijn daarmee van grote literaire waarde, en verder ook belangrijk als bron van informatie over christelijke (ascetische) deugden en de Zuid-Italiaanse en Siciliaanse contexten waarin ze werden geproduceerd.
We zullen lezen hoe de heiligen talloze wonderen verrichten, demonen verdrijven en arrogante vorsten op hun plaats zetten. Verder gaan we met ze mee op reis over de Middellandse Zee, waarbij ze regelmatig in moeilijkheden verzeild raken, en zullen we zien hoe ze de drukte ontvluchten om op een afgelegen plek de ultieme ascese te beoefenen. Dergelijke passages zullen aan bod komen tijdens deze bloemlezing aan de hand van thema’s, waarbij verschillende Italo-Griekse heiligenlevens de revue zullen passeren.
Doelgroep: dit college is geschikt voor studenten en gevorderden in Grieks en Latijn.
Docent: Stephen van Beek
Een beschrijving van dit vak volgt.
Doelgroep: dit college is geschikt voor studenten en gevorderden in Grieks en Latijn.
Docent: Maurits Lesmeister
Een beschrijving van dit vak volgt.
Doelgroep: dit college is geschikt voor studenten en gevorderden in Latijn.
Docent: Guusje van der Meij
Een beschrijving van het vak volgt.
Doelgroep: dit college is geschikt voor studenten en gevorderden in Latijn.
Docent: Rodie Risselada
Een beschrijving van het vak volgt.
Doelgroep: dit college is geschikt voor studenten en gevorderden in Grieks.
Docent: Piet Gerbrandy
Een beschrijving van het vak volgt.